Kőszeg Douzelage tagsága

Városunk nagyon népszerű: többen kinézték maguknak, mint áhított testvérvárost. Jelenleg hivatalosan Kőszeg testvérvárosa Vaihingen an der Enz és Mödling. Vannak még szoros és kevésbé szoros kapcsolataink, de anyagi okok miatt is korlátozott lehet a testvérvárosok száma. 

Ennek ellenére nagyon megfontolandónak tűnt az a megkeresés, amely 2003-ban érkezett egy testvérvárosi körtől. E kör – az ún. Douzelage – minden EU tagország egy-egy városából áll. 

Ahogy az EU bővült, úgy bővült a Douzelage (e: duzelázs) is egy-egy várossal.  Magyarországról két település jött szóba: Kőszeg, illetve Tab.  2003 májusban Sesimbrában született meg a küldöttgyűlés egyhangú határozata: Kőszeget kérik fel Magyarországról, hogy kérje felvételét a Douzelage körbe. A többi jelöltvárossal együtt a felvételre hazánk EU-hoz való csatlakozását követő első küldöttgyűlésen került sor.

A Douzelage tevékenysége

Igen sokrétű programja van a Douzelage-nak, amelyeket az EU segítségével tudnak finanszírozni. A Douzelage rövid, lényegre törő szervezeti és működési szabályzattal rendelkezik. A Douzelage alapszabályzata (szó szerinti fordításban alkotmánya) rendelkezik minden fontosabb kérdésről. Ilyen módon a Douzelage működése rendkívül szervezett, a sok résztvevő miatt csak a lényegre szorítkozó formalitásokat enged meg. 

A Douzelage tevékenységének jelentős része ifjúsági és iskolai csoportok cseréjének szervezése különböző pályázatok segítségével. Ezek koordinálása mindig más város feladata, csakúgy, mint a Socrates, Comenius, most pedig már Erasmus+, illetve Youth programok esetén. Néhány projektben egy-két város egy-egy nagyobb létszámú csoportja vesz részt, más esetben minden város 5-15 fiatalja és egy-egy kísérő közreműködése révén valósul meg a kitűzött cél. Van azonban olyan projekt is, amely az idősebb korosztály nyelvtanulását segíti. Az oktatás és kultúra központi helyet tölt tehát be a tevékenységi körben. 

Ugyanakkor minden évben kétszer kerül sor közgyűlésre, ahol minden városból általában 5 fő meghívottként vesz részt a 3 napos programon. Itt a küldöttgyűlés elé kerül minden olyan téma, amely közérdeklődésre tarthat számot. Minden közgyűlésről jegyzőkönyv készül, amely tartalmazza a határozatokat, témákat, felvetéseket. 

A találkozók során minden alkalommal sor kerül oktatási bizottsági ülésre is, amely alkalmával a lefutott, a folyamatban lévő és a tervezett projektekkel kapcsolatos eszmecserére kerül sor. Megvitatják a résztvevők az éppen aktuális oktatási és nevelési kérdéseket is, hogy egymást közvetlenül tájékoztatni tudjál saját iskolarendszerükről, azok előnyeiről, hátrányairól. 

Minden találkozó alkalmával kétnapos műhelyfoglalkozásokra is sor kerül, amelynek témája legalább fél évvel a közgyűlés előtt ismert, hogy a városok felkészülhessenek rá. A műhelyfoglalkozások célja az, hogy a városok jó ötleteiből a többi város meríteni tudjon. Így a közgyűlések között eltelt időben a megfelelő szakemberek folyamatosan tartják egymással a kapcsolatot e-mail segítségével. Minden új információt a lehető leghamarabb a szervezet Web-oldala – www.douzelage.eu – is tartalmazza, bárki informálódhat a régebbi eseményekről is.

A helyi Douzelage szervezetek

Az egyes városokban a helyi Douzelage egyesületek segítik a kapcsolat minél zökkenőmentesebb, tartalmasabb kialakítását, fenntartását. Ezen egyesületek működhetnek a képviselőtestületektől teljesen függetlenül is, vagy attól részben függetlenül. Az egyedüli teljesen független szervezet a sherborn-i, amely annak idején akkora tőkét tudott megfelelő helyre befektetni, hogy annak kamataiból mindent tud finanszírozni. 

Az összes többi szervezet – a kőszegi szervezet is – a városi önkormányzatok támogatására is rászorul kisebb-nagyobb mértékben.

 Helyi Douzelage egyesület létrehozása helyett a Testvérvárosi Egyesület foglalkozik a Douzelage-zsal kapcsolatos teendőkkel. Tagjai bárkik lehetnek, akik egyetértenek annak alapszabályával, a politikai, vallási stb. függetlenséggel, és valamely módon hozzá kíván járulni tevékenységének sikeréhez, részesülni szeretne előnyeiből. Kétségtelenül hátrányt jelent, hogy a Douzelage hivatalos nyelve az angol és a francia, ilyen módon azoknak a köre, akik egy-egy találkozón a várost hivatalosan is képviselik, a műhelyfoglalkozásokon érdemben részt vehetnek, korlátozott. Mindez azonban nem jelenti természetesen azt, hogy e kapcsolat kedvezményezettje csak egy szűk kör, sőt ellenkezőleg